A Szilvásváradi Erdészet által kezelt állami erdők két erdőgazdasági tájban helyezkednek el, egyrészt a Bükk-hegység észak-nyugati oldalán, másrészt a Heves-Borsodi dombvidék keleti régiójában. 16 községhatárban mintegy 11.000 hektár területen végezzük erdőgazdálkodási tevékenységünket Borsodnádasdtól Sajónémetiig, a magyar-szlovák államhatártól a Bükk-fennsík pereméig. Közigazgatási területünkön belül az erdőtömbök nagysága eltérő: a nyugat-bükki erdőterületek összefüggően helyezkednek el Nagyvisnyó és Szilvásvárad községhatárokban 5.600 hektáron, míg a Heves-Borsodi Dombvidék tulajdonviszonyai következtében felszakadozottabb erdőtestek alakultak ki mintegy 5.400 hektáron.
A változatos domborzati-, kitettség- és lejtviszonyoknak, valamint a tengerszint feletti magasságban (120-959m) tapasztalható nagy eltéréseknek köszönhetően szinte a mai Magyarországon előforduló összes erdőtípus fellelhető, a patakmenti égerestől a csereseken és extrazonális dombvidéki bükkösökön keresztül a montán bükkösökig. Az erdészet gazdálkodást leginkább a bükk fafaj határozza meg.
A védett területek aránya viszonylag magas: 73 %. Ebből a Bükki Nemzeti Park 5.400 hektár, a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet 2.000 hektár, a Natura2000 területek mintegy 600 hektár nagyságrendű területet foglalnak el.
A ránk bízott erdőkben természetközeli gazdálkodást folytatunk, a természetes erdőfelújítás aránya meghaladja a 98 %-ot, és mintegy 900 hektáron folyamatos erdőborítás kialakításának megvalósítására törekszünk.
Vadgazdálkodási tevékenységünket a Bükk hegység észak-nyugati oldalán végezzük közel 6000 ha-on. A területen megtalálható vadfajok: őz, gím szarvas, vaddisznó és muflon.
Erdészeti szakszemélyzetünk mindennapi munkájában jelentős szerepet kap - leginkább a borsodi kistérségben jelentkező - fokozott vagyon- és tűzvédelmi feladatok ellátása, a védett természeti területeken a védett értékek megóvása, az erők klímaváltozásra történő felkészítése.
Erdészetünk területén található Magyarország turisztikailag egyik leglátogatottabb természeti kincse, a Szalajka-völgy. A Fátyol-vízesés, az Ősember barlang, a pisztrángtenyésztés, az erdei kisvasút, a zárt- és szabadtéri Erdészeti Múzeum mind-mind közjóléti tevékenységünk látogatók százezreit vonzó látványosságai.
Környezeti neveléssel az erdészeti erdei iskolánk keretein belül foglalkozunk. Foglalkozásaink erdész szakvezetéssel, korosztályokra és évszakokra lebontott tematika szerint zajlanak.
Szeretettel várjuk a pihenni, felüdülni vágyókat dombvidéki területünkön Keserűi-, Ivánkai-, bükk-fennsíki területünkön a Csurgói- és Hármaskúti vendégházainkban és a Szalajka-völgyben található Fátyol Vendégházban.
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Amennyiben tovább használod weboldalunkat, úgy elfogadod a cookie-kat. A részletekért kattints ide!