Felsőtárkányi Erdészet
A Felsőtárkányi Erdészet a Bükk-hegység DNY-i részén Felsőtárkány, Bükkzsérc, Cserépfalu, Cserépváralja, Bogács és Tard községek állami erdeit kezeli. A Bükk déli lábánál elterülő domboktól a 900 méter tengerszint feletti magasságot meghaladó fennsík peremég tart, területe mintegy 13.300 ha, melynek majd 90%-a természetvédelmi oltalom alatt áll.
Az Erdészet területén a földrajzi adottságokból következően dominánsak a gyertyános-tölgyes és tölgyes erdőtársulások, valamint az északi hegyoldalakon, völgyekben a bükkösök is megtalálhatóak. A fenyvesek részaránya a fenyő száradás következtében évről-évre csökken.
Növényzete rendkívül gazdag és változatos, feltűnő a Kárpátok közelségére mutató havasi elem nagy száma. A változatos növénytakaróhoz nagy fajgazdagságú állatvilág kapcsolódik. A ritkaságok között érdemes megemlíteni a pannon gyíkot, a hegyi patakok halfaját a petényi márnát, az alpesi gőtét, vagy a ragadozó madarak közül a parlagi sast, békászó sast és a kerecsensólymot. A nagyragadozók is jelen vannak a területen, állandó lakó az eurázsiai hiúz és az európai szürke farkas, valamint mára már megjelent a barna medve is.
A háború előtt az ide tartozó erdők évszázadokig nagybirtokosok kezelésében voltak, Bogács az egri főkáptalanhoz, Bükkzsérc a szatmári püspökséghez, Felsőtárkány az egri püspökséghez, Cserépfalu, Cserépváralja és Tard a Coburg uradalomhoz tartozott. 1945 után ezek a birtokok állami tulajdonba kerültek.
Szakmai munkánk során az idős, zömében sarj eredetű tölgyes és bükkös erdeink helyén minél értékesebb, a termőhelynek leginkább megfelelő mageredetű állományokat nevelünk.
Ez a folyamatos megújulás biztosítja erdeink értékének hosszú távú megőrzését. Előtérbe helyezzük erdeink természetes úton történő felújítását, melynek során a facsemeték a helyben kikelő makkból fejlődnek ki. Tarvágást és az ehhez kapcsolódó mesterséges erdőfelújítást csak a fenyvesek és a kevés akácos erdők átalakításánál alkalmazunk. Erdőkezelésünkben egyre nagyobb teret nyer a folyamatos erdőborításos, vagy más néven örökerdő (szálaló) gazdálkodás. Az Erdészet a 10 éves erdőterve alapján tervezi meg az éves fakitermelési munkákat, ami évente kb. 32-34.000 nettó m3 fa kivágását jelenti.
Az erdészet területén a nagyvadfajok közül a gímszarvas, vaddisznó, őz és muflon él, amelyek vadászata igen keresett a hazai és külföldi vadászok körében.
Közjóléti tevékenységünk részeként számos vendégházzal állunk az erdei pihenésre vágyók rendelkezésére (Pazsag, Stimecz, Lambot-ház).
A számtalan túraútvonal közül a Vöröskő-forrás igen kedvelt célpontja a kirándulóknak.
Képgalériánk
Album: Felsőtárkányi Erdészet (4db)